Informácie

Na tomto mieste nájdete všetko, čo potrebujete na to, aby ste sa s istotou zorientovali v danej problematike. Pripravili sme pre vás jasne spracované informácie, praktické rady aj užitočné súvislosti, ktoré vám pomôžu pochopiť tému do hĺbky. Či už ste úplný začiatočník, alebo sa len potrebujete uistiť v detailoch, tento obsah vás prevedie krok za krokom a poskytne vám pevný základ, na ktorom môžete ďalej stavať. Objavujte s istotou – sme tu, aby sme vám to uľahčili.

BikePACKINGMTB je viacdňový cyklovýlet, počas ktorého postupne precestujete vybranou trasou po Slovensku pričom každý deň ukončíte svoj cyklovýlet v inej destinácií. Nakoľko sa jedná o viacdenný cyklovýlet je rozumné si zobrať „nevyhnutnú batožinu“, tak aby ste vedeli vyriešiť prípadné komplikácie počas jazdy. Samozrejme platí, že viac náhradných komponentov, znamená ťažšiu batožinu, ale zároveň sa eliminuje riešenie viacerých problémov, ktoré môžu nastať počas jazdy. V našich tipoch na výlet, sa orientujeme na ubytovanie v hoteloch, resp. penziónoch. Z toho dôvodu upravujeme trasu tak, aby vždy končila v „rozumnej destinácií“. Dopĺňame, že väčšina „ultras“ bikepackerov prespáva voľne v prírode (čo zväčšuje drsnosť cyklovýletu), ale sme toho názoru, že hlavným cieľom je úspešné prekonanie zvolenej cyklotrasy, a preto ubytovanie v hoteloch, resp. penziónoch, nie je diskvalifikačná udalosť. Uvidíte, že po úspešnom ukončení celej trasy, budú Vaše emócie k nezaplateniu.

HikePACKING je viacdňový turistický výlet, počas ktorého postupne prejdete vybranou turistickou trasou po Slovensku pričom každý deň ukončíte v inej destinácií. Nakoľko sa jedná o viacdenný výlet je rozumné si zobrať „nevyhnutnú batožinu“, tak aby ste vedeli vyriešiť prípadné komplikácie počas turistiky. Samozrejme platí, že viac náhradných komponentov, znamená ťažšiu batožinu, ale zároveň sa eliminuje riešenie viacerých problémov, ktoré môžu nastať počas turistiky. V našich tipoch na výlet sa orientujeme na ubytovanie v horských chatách, resp. penziónoch.

Pri organizovaní trás pracujme z otvorených zdrojov, ako sú : mapy.com, resp. strava.com + zdieľame vlastné skúsenosti. Samozrejme je nám vopred jasné, že pokiaľ máte dostatok času a ste počítačovo zručný tak, si bez problémov viete samostatne naplánovať vlastný výlet, bez našej pomoci. V prípade, že by ste uprednostnili naše skúsenosti, tak Vám (za poplatok) predstavíme nami doporučené trasy, pre Váš BikePACKINGMTB, resp. HikePACKING. Výsledné rozhodnutie je len na Vás 😊.

Ak by ste vopred chceli vedieť obsah zakúpeného balíčka, tak si môže pozrieť trasy ktoré sú bez poplatku :

Po zakúpení výletu (BikePACKINGMTB, resp. HikePACKING) obdržíte od nás trasu s podrobným popisom v digitálnej podobe, ktorú Vám zašleme na Vami zvolený e-mail.

Zoznam doručených súborov:
V prílohe e-mailu nájdete všetky potrebné súbory obsahujúce podrobný popis a súbory pre navigáciu:

  • „1001-B1__001_Trasa.pdf“ – podrobný popis celej trasy
  • „1001-gpx.zip“ – súbor pre navigáciu v archíve, v ktorom sú vložené súbory 1001-B1.gpx, back_1001-B1.gpx – cesta v opačnom smere

Doplnenie: pri plánovaní trasy je jedna z najdôležitejších vecí zabezpečenie ubytovania (samozrejme pokiaľ nechcete spať voľne v prírode 😊). V našich trasách dostanete doporučené rozdelenie celej trasy na jednotlivé etapy s informáciou o alternatívnom ubytovaní v okolí, ale ak chcete prejsť kratší, resp. dlhší úsek trasy, tak Vám ponúkame tipy na ubytovanie, ktoré sa nachádza na trase (viď príklad). Ďalším dôležitým faktorom je miesto na doplnenie potravín, resp. tekutín – z toho dôvodu uvádzame aj lokality, kde je to možné (potrebné je si však vopred preveriť otváracie hodiny).

147,0🍻 🍴Moldava nad Bodvou 
147,0🛌Moldava nad Bodvouhttps://www.ferdinand.sk/ 
160,0🍻 🍴Turňa nad Bodvou 
160,0🛌Turňa nad Bodvouhttps://www.penzionreva.sk/
179,6🍻 🍴Jablonov nad Turňou 
179,6🛌Jablonov nad Turňouhttps://www.granarium.sk/

Zaujali Vás naše tipy na výlet, pričom chceli by ste to vyskúšať, ale nemáte žiadne skúsenosti? Absolvovanie trasy BikePACKINGMTB je bez cyklonavigácie značne komplikované, preto Vám jednoznačne doporučujeme zakúpenie nejakej cyklonavigácie. Zakúpite si cyklonavigáciu, ale nebudete vedieť, ako nahrať vybranú trasu do navigácie (ak Vám samozrejme nepomôže manuál)? V tomto prípade Vám doporučujeme zakúpenie cyklonavigácie v špecializovanom obchode, kde Vám poradia aj nahraním trás, resp. inými nastaveniami navigácie – my máme veľmi dobré skúsenosti s obchodom: https://www.nositelnaelektronika.sk/ .

Doplnenie: ak ste ešte doteraz nevyskúšali BikePACKINGMTB, tak Vám na začiatok doporučujeme absolvovať 2-3 dňovú trasu.

Absolvovanie trasy  HikePACKING Vám bude postačovať aplikácia v mobile (napr.: mapy.com, Locus Map, …), resp. turistická mapa. Nami navrhnuté trasy sú po značených turistických trasách, ktoré sú na Slovensku veľmi dobre značené.

Súbory GPX môžeš zobraziť po importovaní v navigačných aplikáciách, ako sú Mapy.cz, Locus Map alebo Garmin zariadenia
(pre zobrazenie návodu kliknite na odkaz konkrétnej aplikácie)

 

BikePACKINGMTB – naše trasy sú primárne určené pre horské bicykle, ľahšie „rodinné trasy“ je možné absolvovať aj na graveloch (v trochou sebazaprenia 😊). Trasy sú hlavne po lesných/horských cyklotrasách, samozrejme že sa nevyhneme ani asfaltovým cestám s premávkou. V prípade, že na hrebeň ide cyklotrasa len z jednej strany, kde je ukončená, tak naša trasa pokračuje lesnou, resp. poľnou cestou, po ktorej jazdí najviac MTB jazdcov z danej lokality. Nakoľko sa Slovensko mení v čase, môže nastať aj situácia, že cesta po ktorej sme prešli my môže byť dodatočne ohradená, resp. inak neprejazdná – za danú situáciu sa vopred ospravedlňujme, ale jazdci si následne musia poradiť sami, nájdením náhradnej trasy (preto je vhodné používať aplikácie ako: mapy.com, resp. Locus Map). Naše trasy sú vhodné aj pre e-biky. Sme toho názoru, že prejsť trasu e-bikom nie je hanba. Treba sa pripraviť na to, že na niektorých úsekoch budete tlačiť bicykel smerom nahor a vo výnimočných prípadoch aj smerom nadol ☹.

HikePACKING – naše trasy sú primárne trasované po oficiálnych turistických trasách. Vo výnimočných prípadoch je spojnica dvoch turistických trás po lesnej ceste, po ktorej chodí najviac turistov z danej lokality.

V rámci našej ponuky Vám prekladáme viaceré trasy na základe obtiažnosti. Dopĺňame, že nami navrhnutá obťažnosť bola určená na základe priemerných fyzických výkonností účastníkov nami absolvovaných trás. Vopred je dôležité poznamenať, že svoju výkonnosť musí zvážiť každý účastník cyklo, resp. turistického výletu ešte pred jeho absolvovaním. Nami predložené výkonnosti (pre jednotlivé kategórie) sú len orientačné.

BikePACKINGMTB – začiatok a koniec trás sa snažíme ukončiť (pokiaľ je to možné) na staniciach ŽSR, nakoľko cesta vlakom na štart, resp. z konca domov ušetrí logistiku ohľadne prepravy bicyklov autom.

  • Kategória „B1“ – BikePACKINGMTB (štartovný balíček – chcete to vyskúšať?) : vhodné pre hobby jazdcov s priemernou výkonnosťou, ktorí by si chceli BikePACKINGMTB vyskúšať. Navrhnuté sú ako 2-dňové trasy s jedným nocľahom. Priemerná dĺžka oboch etáp je cca.70-90km.
  • Kategória „B2“ – BikePACKINGMTB (rodinné trasy) : vhodné pre hobby jazdcov s priemernou výkonnosťou. Vhodné pre jazdcov od 15rokov. Trasy sú navrhnuté na dĺžku 60-90km s prevýšením do cca.1000m (pozn.: v niektorých etapách môžu byť dané hodnoty prekročené).
  • Kategória „B3“ – BikePACKINGMTB (pokročilý jazdci) : vhodné pre hobby jazdcov s vyššou výkonnosťou. Vhodné pre jazdcov od 18rokov. Trasy sú navrhnuté na dĺžku 80-110km s prevýšením do cca.2000m (pozn.: v niektorých etapách môžu byť dané hodnoty prekročené).
  • Kategória „B4“ – BikePACKINGMTB (skúsený jazdci) : sem patria trasy pre skúsených jazdcov, ktorí zvládnu aj náročné trasy.
  • Kategória „B/H“ – zmiešaný cyklo/turistický víkend. Filozofia celého víkendu : v piatok sa bicyklom dostanete na hrebeň, kde sa nachádza ubytovanie – napr.: horská chata (dĺžka trasy 10-30km s prevýšením do cca.1000m). V sobotu absolvujete turistický výlet s návratom na to isté miesto. V nedeľu si vychutnáte cestu bicyklom smerom nadol. Doplnenie : aj keď v tomto prípade, budete nocovať 2x na tom istom mieste, tiež sa však jedná o BikePACKINGMTB nakoľko oblečenie na víkend si donesiete na bicykli. Daný tip zmiešaného cyklo/turistického víkendu je vhodný, len pre účastníkov, ktorí si chcú zašportovať, nakoľko na väčšinu horských chát sa dá dostať aj autom (tzn. je možné vynechať jazdu na bicykli). Pokiaľ by ste vynechali jazdu bicyklom na hrebeň, tak daný výlet nemá pre Vás význam ☹.

HikePACKING – začiatok a koniec trás sa snažíme ukončiť pod kopcom na miestach, ktoré sú  voľné dostupné autom tak, aby sa eliminovali „zbytočné“ kilometre na presun k turistickej destinácií.

  • Kategória „H1-expedícia“ – HikePACKING (viacdenná turistika) : viacdenná turistika, vhodná pre turistov s priemernou výkonnosťou. Trasy sú navrhnuté na dĺžku 12-20km s prevýšením do cca.1500m (pozn.: v niektorých etapách môžu byť dané hodnoty prekročené).
  • Kategória „H2-víkend“ – HikePACKING (víkendová turistika) : dvojdňová turistika, vhodná pre turistov s priemernou výkonnosťou. Trasy sú navrhnuté na dĺžku 12-20km s prevýšením do cca.1500m (pozn.: v niektorých etapách môžu byť dané hodnoty prekročené). Filozofia celého víkendu : v piatok sa stretnete zo svojimi kamarátmi/známymi v sobotu a nedeľu absolvujete turistický výlet a následne v nedeľu  poobede pôjdete domov. Pokiaľ chcete ušetriť finančné náklady, tak sa s kamarátmi/známymi stretnete „až“ v sobotu ráno.

Samozrejme, že každý z nás je individuálny a niekto bude preferovať minimalistické zbalenie s určitým rizikom, že komplikácie nastaranú. Naopak niekto preferuje ťažšiu batožinu, s tým že je pripravený na riešenie viacerých komplikácií, ktoré prípadne môžu nastať počas výletu.

Nakoľko na BikePACKINGMTB-u som absolvoval viac ako 4 000km, tak Vám predkladám zoznam doporučených vecí, v prípade, že chcete v maximálnej miere eliminovať vzniknuté komplikácie počas jazdy – tzn. budete mať ťažšiu batožinu ☹ :

I.) Oblečenie počas dňa :

  • spodné prádlo + ponožky
  • funkčné tričká (nie bavlnené)
  • cyklistické nohavice
  • cyklovesta
  • bunda do dažďa s kapucou (ideálne z materiálu goretex)
  • v prípade chladného počasia je vhodné zobrať si zo sebou náhradné tielko, (naše doporučenie : „GOBIK Second Skin tielko“ )
  • ponožky z goretex-u, príp. turistické návleky (doplnenie : platí len v prípade, že chcete byť pripravený na jazdu v daždi), (naše doporučenie : „Grip Grab Waterproof Merino Thermal ponožky“ + „Black Diamond Distance Gaiters návleky“ )

II.) Lekárnička č.1 :

  • lepky na mozole
  • krém na opaľovanie (stačí 50ml)
  • tabletky : bolesť hlavy, hnačka, prechladnutie, …
  • dezinfekčné tablety AQUATABS (kúpiť môžeš tu)

III.) Výživa + energia :

  • energetické gély (naše doporučenie : „GU Roctane Energy Gel“)
  • iontové tabletky – ideálne, ako prevencia proti kŕčom (naše doporučenie : „NUTREND ISODRINX TABS energetický nápoj“)

IV.) Ostatná výbava + doplnky :

  • doklady + peniaze
  • navigácia
  • powerbanka + nabíjačka + káble
  • pumpa
  • svetlo + čelovka
  • termofólia
  • rolnička
  • spray na medvede
  • zámka na bicykel (naše doporučenie : „ABUS Combiflex Rest 105 lankový zámok“)

V.) Lekárnička č.2 (úrazová lekárnička) :

  • čistiaci sprej na rany (naše doporučenie : „LIVSANE sprej na rany 50 ml“)
  • plastický obväz (naše doporučenie : „Akutol sprej – ochranný plastický obväz 35ml“)
  • obväzy
  • pomáda na pery
  • kvapky do očí (naše doporučenie : „DESODROP ochranný a lubrikačný očný roztok“)
  • píšťalka (pozn.: aj keď sa nejedná o liek, ale v prípade vážnych úrazov je vhodná na privolanie pomoci)

VI.) Oblečenie na večer :

  • bavlnené oblečenie, resp. pyžamo + náhradná obuv (napr. šľapky)
  • hygiena : zubná kefka, *uterák, mydlo, zubná pasta, **regeneračný krém (po výkone), ***krém na odreniny, krém na popáleniny, …

* na niektorých (hlavne horských chatách) nie je pri ubytovaní poskytnutý uterák a mydlo
** naše doporučenie : „Alpa Sport gél pre športovcov (po výkone)“
*** naše doporučenie : „ELITE Krém OZONE PROTECT Cream Chamois“

VII.) Servis bicykla :

  • duša
  • montpáky na výmenu plášťa
  • sada na defekt
  • imbusové kľúče
  • spojky reťaze

Doporučenie: v prípade, že pôjdete horským terénom je vhodné zabezpečiť si „Poistenie do hôr“.

Pre HikePACKING je výbava identická, samozrejme že vynecháte všetky komponenty, ktoré sa týkajú výbavy a servisu bicykla.

Preferencie každého jazdca sú iné. V rámci bicykla je viacero možností na umiestnenia batožiny. Na základe mojich skúsenosti preferujem :

  1. tašku na riadidla (naše doporučenie : „ORTLIEB Handlebar-Pack taška na riadidlá, 15 l, čierna“) – sem je vhodné ukladať, veci ku ktorým nie je potrebný prístup počas dňa – ja sem ukladám : ) Oblečenie na večer
  2. taška na rám : (naše doporučenie : „FORCE CLASH taška na rám, 1l“) – sem ukladám : ) Lekárnička č.2 (úrazová lekárnička) + mobil
  3. brašna na rám : (naše doporučenie : „Kellys KLS MAYA brašna na rám, 3 l“) – sem ukladám : ) Ostatná výbava + doplnky
  4. podsedlová taška : (naše doporučenie : „Topeak WEDGE DRY BAG Medium podsedlová taška, 1l“) – sem ukladám : ) Servis bicykla
  5. ruksak : (naše doporučenie : „deuter Superbike 18 EXP batoh, 18 l“) – sem ukladám ) Oblečenie počas dňa + II.) Lekárnička č.1 + III.) Výživa + energia

Doporučenie : do tašky na riadidla („A“) je vhodné vkladať iba „ľahké veci“, nakoľko daná taška ovplyvňuje riadenie počas jazdy na bicykli a zároveň môže dôjsť k dotyku s plášťom predného kolesa (viď obrázok) ☹.

Okrem týchto možností je možné zbaliť sa do :

  • podsedlových tašiek
  • tašiek na nosič

Na základe vlastných skúseností jednoznačne doporučuje každému jazdcovi používať cyklo okuliare a cyklo prilbu. Aj na jednoduchej ceste môžete dopadnúť takto:

Aj obyčajná jazda po známej cyklotrase sa ti môže stať osudnou, ako o tom píšu v tomto článku.

Či už využijete našu ponuku, resp. si zorganizujete vlastný výlet, tak Vám ešte pred absolvovaním daného výletu, doporučujeme nasledovný postup:

  • Vopred si rezervujte ubytovanie. My si jednoznačne rezervujme ubytovanie na trase, pred absolvovaním výletu (pozn: pobyt si rezervujeme min. 1 mesiac vopred, pričom vždy sa snažíme zaplatiť zálohu – následne aspoň máte istotu, že na poslednú chvíľu Vám „nevybuchne ubytovanie, napr. z organizačných dôvodov“)
  • Pred výletom, je nevyhnutné sledovať počasie, resp. metrologické výstrahy. V prípade veľmi nepriaznivého počasia je rozumnejšie „výlet“ zrušiť a presunúť na iný termín.
  • Keď už sme na výlete, vždy doobeda informujeme (napr. pomocou SMS), že už sme na ceste a prídeme do cieľovej destinácie. Zároveň je „rozumné“ poobede upresniť svoj príchod, na základe aktuálnych podmienok. Môžete sa dostať do situácie, že dorazíte do cieľa, keď už odíde personál – a nie je nič horšie ako v noci niekde v lese zháňať náhradné ubytovanie.

Doplňujúce info:

  • Počas jazdy na BikePACKINGMTB-u sa určite dostanete do lokalít, ktoré nepoznáte. Orientácia v týchto oblastiach je veľmi komplikovaná – preto je nevyhnutné použiť cyklo-navigáciu (pozn.: my používame cyklo-navigáciu od spoločnosti Garmin). Záver : ideálne by bolo, aby čo najviac jazdcov malo trasu nahranú vopred v cyklo-navigácii.
  • Okrem cyklo-navigácie je vhodné používať aj záložné/kontrolné zariadenie – mobil s vhodnými aplikáciami (napr.: mapy.com, resp. Locus Map, …). Pozn: napriek všetkým výhodám cyklo-navigácie, je možné, že si budete dodatočne kontrolovať cestu pomocou mobilu.
  • Ak použijete akúkoľvek aplikáciu na mobile, tak jednoznačne doporučujeme mať stiahnuté aj offline mapy. Budete prekvapený na koľkých miestach na Slovensku nebudete mať žiaden signál, a to vôbec nespomíname pokrytie internetom ☹.
  • Aj na oficiálnych cyklotrasách môžete nájsť veľké prekážky (viď obrázky). Napr.: v roku 2023, počas BikePACKINGMTB-ových pretekov, bola trasa lokálne prekopaná ☹. 100% prejazdnosť všetkých trás nie je možné zabezpečiť – preto je vhodné pripraviť sa na prípadné riziká.
V prípade krízových situácií, viete náhradnú trasu pomocou mobilných aplikácií (napr.: mapy.com, resp. Locus Map, ...).
  • Nepodceňujte dodatočné poistenie na horách.

Pri každom výlete, ktorého sa účastní viac ako 4 účastníci je predpoklad, že sa počas dňa možno rozdelíte do 2-och skupín (na základe fyzickej výkonnosti). Jednoznačne doporučujeme, aby rýchlejšia skupina počas dňa počkala pomalšiu skupinu na viacerých miestach. Počas dňa Vás môžu stretnúť viaceré komplikácie (úrazy, defekty, zdravotné komplikácie, …) a určite bude súhlasiť, že je rozumnejšie do cieľa prísť prípadne neskôr, ale v plnom počte účastníkov 😊.

BikePACKINGMTB – trasa našich cyklovýletov je koncipovaná tak, aby ste mali počas dňa možnosť doplniť tekutiny na viacerých miestach. V rámci stravy doporučuje max. 1 dlhšiu prestávku na obed. Treba mať na mysli, že rýchlosť pelotónu závisí od najpomalšieho jazdca. Bohužiaľ je potrebné počítať aj s tým, že Vás môže prekvapiť počasie, resp. iné technické komplikácie na bicykloch. Tieto aspekty môžu ovplyvniť to, že posledné kilometre Vášho výletu nakoniec absolvujete v noci ☹.

HikePACKING – väčšinou na trasách nenájdete občerstvenie, preto je nevyhnutné na turistiku sa vybaviť minimálne dostatočným množstvom tekutín. Doporučené množstvo je 2-3l tekutín na osobu. Kvôli záťaži môžete prísun energie dočasne nahradiť napr. pomocou energetických gélov.

Naše trasy na BikePACKINGMTB-u primárne umiestňujeme na existujúce cyklotrasy, resp. cesty pre motorové vozidlá. Vo výnimočných prípadoch sa však ocitnete aj lesných, resp. poľných cestách.

Naše trasy na HikePACKING-u primárne umiestňujeme na turistické trasy.

Pred vstupom do daných oblastí je potrebné vedieť nasledovné:

Pohyb po lese – v zmysle Zákona 326/2005 Z.z., je možné konštatovať nasledovné :

  • „Jazdiť na bicykli je povolené na lesných cestách (STN 73 6108) a na vyznačených trasách (značená cyklotrasa).“

Pohyb po lúkach a poľných cestách – v zmysle Zákona 543/2002 Z.z., je možné konštatovať nasledovné :

  • „Každý má právo pri rekreácii, turistike a obdobnom užívaní prírody na voľný prechod cez pozemky vo vlastníctve, správe a nájme štátu, obce, právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ak tým nespôsobí škodu na majetku alebo zdraví inej osoby a je pritom povinný rešpektovať práva a oprávnené záujmy vlastníka, správcu a nájomcu pozemku, ako aj podmienky ochrany prírody a krajiny.
  • Toto právo sa nevzťahuje na zastavané pozemky alebo stavebné pozemky, dvory, záhrady, sady, vinice, chmeľnice, lesné škôlky, zvernice a na miesta, na ktoré sa vzťahuje zákaz vstupu podľa tohto zákona alebo osobitných predpisov. Orná pôda, lúky a pasienky sú vylúčené v čase, keď môže dôjsť k poškodeniu porastov alebo pôdy, ako aj vtedy, keď sa na nich pasie dobytok.“

Pohyb v chránených územiach (+národné parky) – v zmysle Zákona 543/2005 Z.z., je možné konštatovať nasledovné :

  • „V prvom a druhom stupni ochrany vstup a jazda na bicykli nie je zakázaná, treba však dodržiavať podmienky pre pohyb v lese alebo poľnohospodárskej pôde.
  • Od tretieho stupňa ochrany je zakázané vstupovať a jazdiť na bicykli – nie je teda možné ani tlačiť bicykel mimo cyklotrás povolených v návštevných poriadkoch alebo výnimkách.
  • V národných parkoch je nevyhnutné dodržiavať návštevný poriadok daného národného parku.“

Pohyb v skupine, resp. organizované podujatia – v zmysle Zákona 1/2014 Z.z., je možné konštatovať nasledovné :

  • „Tento zákon upravuje podmienky organizovania verejného športového podujatia (ďalej len „podujatie“),
  • Podujatie sa považuje za verejné, ak je prístupné pre individuálne neurčených divákov.
  • Na podujatie, na ktorom sa predpokladá účasť menej ako 300 divákov, sa nevzťahujú ustanovenia § 6 ods. 1 písm. b), g), h), m), o), r), s) a x), § 8 až 13 a § 14; ak organizátor podujatia zabezpečí usporiadateľskú službu podľa § 6 ods. 1 písm. b), na člena usporiadateľskej služby sa vzťahuje § 14. Obec môže na základe miestnych podmienok všeobecne záväzným nariadením určiť, na ktoré z týchto podujatí sa nevzťahuje oznamovacia povinnosť podľa § 4 alebo môže zúžiť jej rozsah.
  • Zákon sa nevzťahuje na podujatie, ktorého organizátorom je právnická osoba alebo fyzická osoba podnikateľ a účastníkmi podujatia sú fyzické osoby, ktoré sú v právnom vzťahu k organizátorovi podujatia, najmä členskom, žiackom, študentskom, pracovnoprávnom, služobnom a blízke osoby týchto osôb, okrem prípadov ak ide o rizikové podujatie, podujatie s osobitným režimom alebo o podujatie konané mimo športoviska.
  • Podujatie je definované ako súťaž, stretnutie, turnaj, preteky, turistické podujatie alebo iné podujatie spojené s pohybovo-rekreačnou aktivitou
  • Športovisko je definované ako pozemok, vyznačený turistický chodník, stavba, vodná plocha alebo ich súbor a priľahlé priestory, ktoré slúžia výhradne alebo prevažne na konanie podujatí.“

Na Slovensku poznáme 5 stupňov ochrany životného prostredia a krajiny :

Základný 1. stupeň ochrany sa uplatňuje na celom území Slovenska. Na väčšine území máme základný stupeň ochrany, kde platí všeobecná ochrana prírody a krajiny, bez nejakých významných obmedzení.

V 2.stupni ochrany, preto napr. určite nemôžete stáť, či jazdiť s motorovými prostriedkami mimo ciest a zastavaných plôch. Samozrejme aj tu platia výnimky a to hlavne pre tie motorové vozidlá, ktoré súvisia s obhospodarovaním pozemkov.

V 1. a 2. stupni sa môžete, ako peší turista pohybovať slobodne aj mimo turistických ciest. Ak ste sa rozhodli, že chcete zorganizovať športové, turistické, či telovýchovné podujatie na území s 2.stupňom ochrany, mali by ste vedieť, že v tomto prípade musíte požiadať príslušný orgán ochrany prírody o povolenie.

Ak sa vyberiete na výlet do územia, ktoré je v 3.stupni ochrany, myslite na to, že pohybovať sa môžete výlučne len po vyznačených turistických chodníkoch a cestách. Ak ste si zvolili bicykel, tak využívajte len miestne cesty a cyklotrasy. V tomto stupni ochrany už nie je možné stanovať, resp. táboriť pri ohni. Zber rastlín a ich plodov je od 3. stupňa prísne zakázaný.

V 4. a 5. stupni ochrany patria k územiam s najvyššou ochranou. Pohybujte sa preto výlučne len po vyznačených chodníkoch. V daných územiach sa pridáva aj zákaz zberu nerastov a skamenelín. Zároveň musíte sledovať aj rôzne platné uzávery a časové obmedzenia. Viacero lokalít sa napríklad počas zimy úplne pre verejnosť uzatvára. (Napr.: V TANAP-e sa uzatvárajú viaceré turistické chodníky od 1. novembra do 15. júna). Vstúpiť na územia s 5.stupňom ochrany môžete najskôr hodinu pred východom slnka a opustiť ho musíte najneskôr hodinu po západe. Ak ste sa vybrali na výlet aj so psom, tak v 4. a 5. stupni ochrany musí byť po celú dobu pes na vôdzke a napr.: návštevný poriadok TANAP-u vyžaduje aj to, aby mal aj náhubok.

Prikladáme polohu chránených oblastí a národných parkov v SR (zdroj : Štátna ochrana prírody SR + enviroportal)

https://www.sopsr.sk/news/file/prehlady-2024/vchu_dec23.jpg,

https://www.enviroportal.sk/

Orientačná mapa chránených oblastí a národných parkov v SR
Orientačná mapa stupňov ochrany v SR

Doplnenie:  pre lepšiu orientáciu polohy a rozsahu jednotlivý oblastí je možné použiť interaktívnu mapu na stránke : https://pohorie.oma.sk/

  • Nenašiel si v našom výbere preferovanú trasu ? Nezúfaj, vieme ti naplánovať BikePACKINGMTB-ovú trasu v rámci na SR na mieru 😊 (orientačná cena 0,75€ / 1km trasy).
  • Máš tip na zaujímavú trasu ? Podeľ sa s nami – oceníme to finančne 😊. (Doplnenie : ideálne by bolo, kebyže nám ponúkaš trasy, ktoré si už absolvoval. Trasy musia byť výhradne, len v rámci SR).

Nechaj sa unášať nezabudnuteľnými zážitkami.